PTS skjuter upp beslut om fibernätsreglering

Ett beslut om reglering på marknad 1, som rör lokalt tillträde till fibernät, kommer inte att fattas under 2025. Post- och telestyrelsen (PTS) ser behov av fortsatt utredning.

Den 13 maj 2025 inledde PTS ett samråd kring ett utkast till marknadsanalys och individuella regleringsbeslut för cirka 60 ägare av så kallade fiberaccessnät.

Med anledning av de inkomna synpunkterna ser PTS behov av ytterligare utredning innan beslut kan fattas. Myndigheten bedömer att notifiering till EU-kommissionen tidigast kan ske i april 2026.

PTS understryker fortsatt behov av reglering

Trots förseningen står PTS fast vid att reglering är nödvändig för att motverka höga eller ökande slutkundspriser, som kan uppstå till följd av nätägarnas marknadsmakt. Samtidigt betonar myndigheten vikten av att regleringen utformas så att den får önskad effekt.

Om PTS bedömer att mer omfattande förändringar krävs i analysen eller beslutsutkasten, kan ett nytt samråd bli aktuellt. Slutliga beslut om reglering kommer därför fattas tidigast 2026.

Synpunkter på PTS förslag

Under samrådet var det främst nätägare som lämnade in synpunkter på PTS förslag. Svaren innehöll flertalet invändningar mot PTS slutsatser och förslag. PTS fick också in ett antal svar från potentiella grossistkunder, alltså de aktörer som kan komma att efterfråga ett reglerat tillträde. Dessa var överlag positiva till PTS förslag.

Mot bakgrund av de synpunkter som givits in har PTS identifierat ett fortsatt utredningsbehov. Bland annat rör det de tekniska och ekonomiska förutsättningarna för att tillhandahålla lokalt virtuellt tillträde.

Kontakta oss

PTS presstjänst, 08-678 55 55

Publicerades 2025-10-01
Internet och telefoni