Allt snabbare fasta bredbandsabonnemang
250 megabit per sekund (Mbit/s) eller mer är nu vanligaste nedladdningshastigheten för ett fast bredbandsabonnemang. Det visar Post- och telestyrelsens (PTS) rapport Svensk telekommarknad 2023.
Hälften av abonnemangen för fast bredband klarar 250 Mbit/s eller mer i nedladdningshastighet. De högre hastigheterna är alltså på väg att ersätta 100 Mbit/s som tidigare varit en standardhastighet för fast bredband.
Trots att efterfrågan på snabbt bredband ökar är endast knappt tio procent av abonnemangen på 1 gigabit per sekund eller mer.
Vår statistik visar också att det fortsatt är vanligt med abonnemang där uppladdningshastigheten är lägre än nedladdningshastigheten.
5G och satellitbredband fortsätter växa
4,2 miljoner mobilabonnemang hade vid årsskiftet använt 5G. Det är en fördubbling jämfört med ett år tidigare. 5G-näten transporterade sju procent av all datatrafik i mobilnäten, vilken var en ökning med knappt 700 procent.
Bredbandsabonnemang som använder satellit har ökat kraftigt under de senaste två åren, men från en låg nivå. Det fanns knappt 1 600 abonnemang vid årsskiftet.
Om Svensk telekommarknad
Svensk telekommarknad är Sveriges viktigaste operatörsundersökning om abonnemang, intäkter, datatrafik med mera inom elektronisk kommunikation. Här ingår mobila samtals- och datatjänster, internettjänster (bredband), fasta samtalstjänster och traditionella tv-tjänster.
Undersökningen skickades ut till 657 aktörer (operatörer, kommuner och andra aktörer) och hade en svarsfrekvens på 96 procent.
Svensk telekommarknad finns tillgänglig i en webbversion på PTS statistikportal. Där publiceras förutom hela tabellmaterialet även marknadsandelar med sorteringsmöjligheter.