Installation, körning, indata, beräkningsflöde, utdata och funktionsöversikt
Modellguidens primära syfte är att vägleda användaren i hur modellpaketet konfigureras och körs samt att beskriva dess tekniska implementering, dataflöde, kodstruktur och resultatfiler. Guiden avser modellpaketet för kostnadsberäkning av lokalt fysiskt tillträde till fiberaccessnät. Modellpaketet använder modellerade nätkvantiteter per accessområde tillsammans med tillgångsspecifika investerings- och kostnadsparametrar för att beräkna investeringsvärden och, utifrån dessa, återkommande månadskostnader för matnings- och distributionssegmenten. Kod för framtagning av geomodellerade nätverkskvantiteter ingår inte i modellpaketet. Dessa kvantiteter utgör i stället utgångspunkten för kalkylens indata.
Det medföljande modellpaketet är konfigurerat för en fiktiv operatör och innehåller fiktiva nätkvantiteter samt fiktiva investerings- och kostnadsparametrar. Den fiktiva operatören består av tre accessområden, vilka tillsammans utgör underlaget för modellens beräkningar och exporterade resultat. Uppgifterna är framtagna för att illustrera modellens struktur, beräkningsflöde och resultatredovisning och ska inte tolkas som uppgifter om en verklig operatör eller ett verkligt accessnät.
Guiden beskriver hur beräkningsprinciperna har implementerats i R men ersätter inte modellreferensdokumentet (MRD) eller modelldokumentet. Dessa dokument beskriver modellens metodmässiga grund.
Modellens kod, variabelnamn, Excel-struktur och resultatbenämningar är i huvudsak på engelska. Denna modellguide är skriven på svenska.
| Egenskap | Värde |
|---|---|
| Modell | Kalkylmodell för tjänsten Lokalt Fysiskt Tillträde |
| Modellens språk | Engelska |
| Modellguidens språk | Svenska |
| Huvudskript | _run_model_local_physical_access.R |
| Standardindata | _input/model_input_fictive_netowner.xlsx |
| Standardutdata | _output/model_output_fictive_netowner.xlsx |
Kalkylmodellen för tjänsten Lokalt Fysiskt Tillträde beräknar kostnader för den fysiska accessinfrastruktur som betjänar SDU-, MDU- och NRO-byggnader inom de accessområden som ingår i modellkörningen.
I guiden används följande förkortningar:
| Förkortning | Betydelse |
|---|---|
| SDU | Single-dwelling units – enfamiljshus |
| MDU | Multi-dwelling units – flerfamiljshus |
| NRO | Non-residential and other buildings – lokaler och övriga byggnader, inklusive kommersiella, industriella och offentliga byggnader |
Modellen beräknar kostnader för två inkrement. Inkrementet sdu_mdu_nro omfattar samtliga byggnadstyper och används för modellens fullständiga beräkning av nätkvantiteter, investeringar och kostnader. Därutöver beräknas inkrementet mdu_nro, där SDU exkluderas. Genom att beräkna kostnaderna separat för dessa två inkrement skapas underlaget för modellens fördelning av kostnader mellan SDU och MDU/NRO.
Kostnadsfördelningen följer princip 17 i modellreferensdokumentet (MRD). Kostnaden för inkrementet mdu_nro används för att fastställa den självständiga kostnaden för MDU och NRO. Den återstående kostnaden, beräknad som skillnaden mellan kostnaden för sdu_mdu_nro och kostnaden för mdu_nro, hänförs till SDU. På detta sätt används de två inkrementen tillsammans för att fördela kostnaderna i accessnätet mellan byggnadstyperna.
| Inkrement | Innehåll | Användning |
|---|---|---|
sdu_mdu_nro |
SDU, MDU och NRO | Omfattar samtliga byggnadstyper och används för beräkning av nätkvantiteter, investeringar och kostnader. |
mdu_nro |
MDU och NRO, utan SDU | Används för att härleda den självständiga kostnaden för MDU och NRO och därigenom den inkrementella kostnad som hänförs till SDU. |
Den modellerade infrastrukturen delas i två nätsegment:
Modellkedjan kan sammanfattas som:
Excel-indata
↓
Nätkvantiteter per accessområde och inkrement
↓
Investering per tillgångskategori
↓
Månatliga kostnadskomponenter
↓
Aggregering per accessområde och nätägare
↓
SDU/MDU/NRO-kostnad minus MDU/NRO-kostnad
↓
Inkrementell kostnad per aktiv SDU-linje
↓
Excel-utdata
Detta avsnitt beskriver hur R och RStudio installeras och hur modellpaketet körs från början till slut. Vid normal användning behöver användaren endast arbeta i huvudskriptet _run_model_local_physical_access.R; övriga R-filer läses in automatiskt av huvudskriptet.
R måste vara installerat på datorn innan modellen kan köras.
Efter installationen finns själva R-motorn på datorn. Modellen körs därefter genom RStudio Desktop, som ger ett grafiskt gränssnitt för att öppna och köra huvudskriptet.
R ska installeras före RStudio Desktop. RStudio använder den installerade R-versionen när modellskriptet körs.
Ingen separat manuell installation av modellens R-paket krävs vid en normal modellkörning.
När huvudskriptet startas kontrolleras först att paketet rstudioapi finns tillgängligt. Därefter läses 00_packages.R, som kontrollerar om modellens övriga paket är installerade. Paket som saknas installeras automatiskt från CRAN och samtliga nödvändiga paket laddas sedan till R-sessionen.
Modellpaketet använder följande R-paket:
dplyr
stringr
tidyr
openxlsx
readxl
tibble
rstudioapi
Vid den första körningen kan internetåtkomst därför behövas för att installera paket som saknas. Vid senare körningar används de redan installerade paketen.
Packa upp modellpaketet innan modellen körs. Modellfilerna ska ligga tillsammans i modellmappen med _input och _output som underkataloger:
local_physical_access/
│
├── _run_model_local_physical_access.R
├── 00_packages.R
├── 01_load_source_data_functions.R
├── 02_investment_model_functions.R
├── 03_result_model_functions.R
├── 04_output_functions.R
├── 05_output_excel_formatting_functions.R
│
├── _input/
│ └── model_input_fictive_netowner.xlsx
│
└── _output/
└── model_output_fictive_netowner.xlsx
Huvudskriptet använder rstudioapi::documentPath() för att identifiera den mapp där skriptet är sparat och sätter denna mapp som arbetskatalog. Huvudskriptet ska därför vara sparat på disk innan modellen körs.
Standardkörningen läser följande fil:
_input/model_input_fictive_netowner.xlsx
Excel-filen ska därför finnas i modellmappens _input-katalog innan huvudskriptet körs. Indatans struktur beskrivs närmare i avsnitt 3.
Modellen ska vid normal användning köras genom att hela huvudskriptet _run_model_local_physical_access.R körs från början till slut.
Det rekommenderade körsättet är Source:
_run_model_local_physical_access.R från modellmappen.model_output i RStudios Environment._output-katalogen.Knappen Run kör endast markerad kod eller aktuell rad och är därför inte det rekommenderade sättet att starta en full modellkörning. Stödfilerna 00_packages.R–05_output_excel_formatting_functions.R behöver inte öppnas eller köras separat.
Vid en full körning genomför huvudskriptet följande steg i ordning:
| Steg | Händelse |
|---|---|
| 1. Runtime initialisation | R-miljön rensas, projektmappen identifieras och modellens stödfiler läses in. |
| 2. Source model input data | Excel-indatan läses och objektet model_input byggs. |
| 3. Model result generation | Modellfunktionerna för investerings-, kostnads- och resultatberäkningar anropas. |
| 4. Model execution | Modellen körs för vald nätägare och för de två modellinkrementen sdu_mdu_nro och mdu_nro. Resultaten samlas i model_output. |
| 5. Output functions | Resultaten förbereds för Excel-export. |
| 6. Output execution | De formaterade resultatfilerna skrivs till _output. |
Standardinläsningen i huvudskriptet är:
model_input <- f_source_model_input(
excel_path = "_input/model_input_fictive_netowner.xlsx",
show_progress = TRUE
)Nätägarna hämtas därefter från sdu_mdu_nro-inkrementet och modellen körs separat för inkrementen sdu_mdu_nro och mdu_nro.
netowner_ids <- names(model_input$input_sdu_mdu_nro_netowner_buckets)
model_output <- f_access_model_run_results(
investment_cost_parameters = model_input$input_investment_cost_parameters,
sdu_mdu_nro_netowner_buckets = model_input$input_sdu_mdu_nro_netowner_buckets,
mdu_nro_netowner_buckets = model_input$input_mdu_nro_netowner_buckets,
cost_parameters_wide = model_input$input_cost_parameters_wide,
netowner_ids = netowner_ids
)Slutligen exporteras resultatet till _output:
f_access_model_write_output(
model_output =
model_output,
selected_netowners_access_area =
model_input$input_selected_netowners_access_area,
output_dir =
"_output"
)Huvudskriptet börjar med rm(list = ls()), vilket innebär att objekt i den aktuella globala R-miljön tas bort när en ny modellkörning startas.
Modellens standardindata finns i:
_input/model_input_fictive_netowner.xlsx
Huvudskriptet läser arbetsboken genom f_source_model_input(). Indatan består av tre huvuddelar: valda nätägare och accessområden, nätkvantiteter per inkrement samt investerings- och kostnadsparametrar.
| Blad / namnmönster | Innehåll |
|---|---|
selected_netowners_access_area |
Koppling mellan nätägare, organisation och de accessområden som ingår i modellen. |
access_area_<ID>_sdu_mdu_nro |
Nätkvantiteter för ett accessområde i inkrementet SDU/MDU/NRO. |
access_area_<ID>_mdu_nro |
Nätkvantiteter för samma accessområde i inkrementet MDU/NRO. |
investment_cost_parameters |
Investeringsparametrar och kostnadsparametrar som används i beräkningen. |
För modellpaketets fiktiva operatör motsvarar accessområdesbladen de tre accessområden som ingår i exempeldata.
Bladet selected_netowners_access_area används för att koppla accessområden till nätägare och för metadata i resultatfilerna. Centrala fält är:
| Fält | Användning |
|---|---|
format_netowner |
Standardiserat nätägar-ID som används i modellens liststrukturer och etiketter. |
access_area_id |
Numeriskt ID för accessområdet. |
org |
Organisationsnamn som används i resultatbokens metadata. |
Accessområdesetiketter byggs i formen:
<format_netowner>_access_area_<ID>
Accessområdesbladen identifieras med prefixet access_area_ och inkrementets suffix. Varje blad innehåller modellens nät- och efterfrågekvantiteter för ett accessområde.
De centrala kolumnerna är:
| Kolumn | Innehåll |
|---|---|
var_name |
Unikt variabelnamn som används av investerings- och resultatfunktionerna. |
value |
Numeriskt värde för variabeln. |
Exempel på variabelgrupper i accessområdesdata är:
De två inkrementen behandlas separat genom investerings- och kostnadsberäkningarna och kombineras först i den slutliga beräkningen av den kostnad som hänförs till SDU.
Bladet investment_cost_parameters innehåller både investeringsantaganden och parametrar för omvandling av investeringar till kostnader.
Följande källkolumner används av inläsningen:
| Kolumn | Innehåll |
|---|---|
category_level_1 |
Parameterkategori eller nätkvantitet som parametern är kopplad till. |
var_name |
Fullständigt variabelnamn. |
value |
Parametervärde. |
Poster där category_level_1 börjar med cost_ behandlas som kostnadsparametrar. Dessa formas även om till en bred tabell där exempelvis WACC, ekonomisk livslängd, prisförändring, OPEX-faktor och gemensam kostnadsfaktor kan kopplas till respektive tillgångskategori.
Övriga poster används som investeringsparametrar och omfattar bland annat enhetspriser, reservantaganden, delningsfaktorer, statsstödsparametrar och förväntad aktiveringsgrad för SDU.
model_inputEfter inläsning returnerar f_source_model_input() följande struktur:
| Objekt | Innehåll |
|---|---|
input_selected_netowners_access_area |
Valda nätägare och accessområden. |
input_sdu_mdu_nro_netowner_buckets |
Nätkvantiteter för inkrementet SDU/MDU/NRO, grupperade per nätägare och accessområde. |
input_mdu_nro_netowner_buckets |
Nätkvantiteter för inkrementet MDU/NRO, grupperade per nätägare och accessområde. |
input_investment_cost_parameters |
Komplett parameterblad. |
input_investment_parameters |
Investeringsparametrar. |
input_cost_parameters |
Kostnadsparametrar i lång form. |
input_cost_parameters_wide |
Kostnadsparametrar i bred form för kostnadsberäkningen. |
Varje accessområdes nätkvantiteter behandlas separat. Investeringsfunktionerna beräknar investering för följande huvudkategorier:
| Segment | Huvudsakliga tillgångskategorier |
|---|---|
| Distribution | Ruttning (schakt), gatukorsningar, SDU-mikrodukt, MDU/NRO-mikrodukt, SDU-kabel, MDU/NRO-kabel och markskåp. |
| Matning | Ruttning (schakt), mikrodukt, kabel, fiberskarvning, brunnar och ODF. |
Beräkningarna kombinerar modellens nätkvantiteter med relevanta enhetspriser och tekniska parametrar. Resultatet summeras per nätsegment och tillgångskategori.
Om statsstödsfunktionen är aktiverad beräknas totalt statsstöd utifrån modellens uppgifter om antal berörda byggnader och genomsnittligt stöd. Stödet fördelas proportionellt över de beräknade bruttoinvesteringarna, med ett slutligt investeringsvärde som inte understiger noll.
Årliga antaganden om WACC och prisförändring omvandlas till månadsräntor:
m_wacc = (1 + WACC/100)^(1/12) - 1
m_pricechange = (1 + pricechange/100)^(1/12) - 1
För direkt investering och respektive indirekt tillgångsklass beräknas därefter en prisanpassad kapitaliseringsfaktor med modellens ekonomiska livslängd.
För varje tillgångskategori beräknas följande återkommande kostnadskomponenter:
Capital cost per month
= Investment × direct monthly capital cost factor
Operating cost per month
= Investment × opex_factor / 100 / 12
Indirect capital cost per month
= Investment × combined indirect monthly capital cost factor
Common cost per month
= (Capital cost + Operating cost + Indirect capital cost)
× CocoFactor / 100
Total monthly cost
= Capital cost
+ Operating cost
+ Indirect capital cost
+ Common cost
Beräkningen utförs separat för inkrementen sdu_mdu_nro och mdu_nro.
Resultaten byggs först per accessområde och innehåller efterfrågan, nätkvantiteter, investeringsresultat, investeringsandelar och månadskostnader.
Accessområdena aggregeras därefter till nätägarnivå. Investeringsandelar räknas om från de aggregerade investeringsvärdena i stället för att summeras över accessområden.
Beräkningen av den inkrementella kostnaden per aktiv SDU-linje görs på nätägarnivå.
Först beräknas den månatliga totala kostnad som hänförs till SDU som skillnaden mellan de två inkrementens totala månadskostnad:
Cost Total SDU
= max(
Cost Total SDU/MDU/NRO
- Cost Total MDU/NRO,
0
)
Det förväntade antalet aktiva SDU-linjer beräknas genom att modellens uppskattade fiberefterfrågan för SDU multipliceras med den förväntade aktiveringsgraden:
Expected Active SDU Lines
= round(
Fibre Demand SDU
× Expected Activation Rate
)
Den inkrementella kostnaden per aktiv SDU-linje beräknas därefter som:
Incremental Cost per Active SDU Line
= Cost Total SDU
/ Expected Active SDU Lines
Om det förväntade antalet aktiva SDU-linjer är noll redovisas resultatet som NA, eftersom kostnad per aktiv linje då inte är definierad.
Modellen skapar både R-objekt för analys och en formaterad Excel-arbetsbok för rapportering.
model_outputf_access_model_run_results() returnerar följande huvudobjekt:
| Objekt | Innehåll |
|---|---|
output_access_area_investment_buckets |
Investeringsresultat per accessområde och inkrement. |
output_access_area_cost_buckets |
Detaljerade kostnadsresultat per accessområde och inkrement. |
output_access_area_result_buckets |
Samlade accessområdesresultat per inkrement. |
output_netowner_cost_buckets |
Aggregerade detaljerade kostnadstabeller per nätägare och inkrement. |
output_netowner_result_buckets |
Slutliga nätägarresultat inklusive SDU-beräkningen. |
Objekt som har inkrementgrenar använder namnen sdu_mdu_nro och mdu_nro.
Standardkörningen skriver resultatet till:
_output/model_output_fictive_netowner YYYY-MM-DD.xlsx
YYYY-MM-DD representerar körningsdatumet som läggs till i filnamnet av exportfunktionen.
Excel-arbetsboken innehåller ett översiktsblad och fyra resultatflikar. Resultaten på flik 1–3 avser inkrementet SDU/MDU/NRO. MDU/NRO-inkrementet används i den slutliga SDU-beräkningen på flik 4.
| Flik | Tabeller |
|---|---|
Overview |
Metadata om nätägare, antal accessområden, modellversion och skapandetid samt en introduktion till resultatkedjan. |
1. Network Quantities |
1.1. Demand, 1.2. Network Asset Quantities, 1.3. Routing Lengths, 1.4. Cable Lengths. |
2. Investment |
2.1. Total Investment Cost, 2.2. Investment Share. |
3. Monthly Cost |
3.1. Total Monthly Cost, 3.2. Monthly Capital Cost, 3.3. Monthly Operating Cost, 3.4. Monthly Indirect Capital Cost, 3.5. Monthly Common Cost. |
4. Cost per Active SDU Line |
4.1. Monthly Incremental Cost per Active SDU Line. |
| Resultat | Tolkning |
|---|---|
| Network quantities | Efterfrågan, utvalda nätkomponentkvantiteter samt modellerade routing- och kabellängder som används för nätdimensionering och investeringsberäkningar. |
| Total Investment Cost [SEK] | Modellerad investering per tillgångskategori och nätsegment, beräknad genom att relevanta investeringsparametrar appliceras på modellerade nätkvantiteter. |
| Investment Share [%] | Varje tillgångskategoris andel av total modellerad investering på nätägarnivå; andelarna räknas om från aggregerade nätägartotaler och summeras inte över accessområden. |
| Capital Cost [SEK/month] | Månatlig kapitalkostnad för direkta nätinvesteringar, annualiserad med hänsyn till WACC, tillgångsspecifika livslängder och förväntade tillgångspristrender. |
| Operating Cost [SEK/month] | Löpande kostnad för drift och underhåll av nätet, inklusive nätverksdrift, underhåll, nätplanering och installation. |
| Indirect Capital Cost [SEK/month] | Månatlig kapitalkostnad för stödjande investeringar som inte är direkt knutna till en viss nätutbyggnad eller tjänst, exempelvis fordon, kontors- och verkstadsutrustning, IT-system och byggnader. |
| Common Cost [SEK/month] | Gemensamma overhead- och resurskostnader som stödjer operatörens verksamhet men inte direkt kan hänföras till en viss nättillgång eller tjänst, exempelvis ledning, ekonomi, HR, juridik och administration. |
| Total Monthly Cost [SEK/month] | Summan av månatlig kapitalkostnad för direkt investering, driftskostnad (OPEX), indirekt kapitalkostnad och gemensam kostnad. |
| Cost Total MDU/NRO [SEK/month] | Total månadskostnad i det separat modellerade MDU/NRO-inkrementet, som exkluderar SDU och används i SDU-kostnadsallokeringen. |
| Cost Total SDU [SEK/month] | Skillnaden mellan total månadskostnad i SDU/MDU/NRO-inkrementet och MDU/NRO-inkrementet; skillnaden hänförs till SDU. |
| Expected Active SDU Lines | Förväntat antal aktiva SDU-linjer, beräknat genom att förväntad aktiveringsgrad appliceras på det modellerade antalet fibrer i SDU-byggnader. |
| Incremental Cost per Active SDU Line [SEK/month] | Inkrementell månadskostnad per aktiv SDU-linje, beräknad som Cost Total SDU [SEK/month] dividerat med Expected Active SDU Lines. |
Modellpaketet är uppdelat i ett huvudskript och sex stödfiler. Huvudskriptet är den normala startpunkten, medan stödfilerna separerar inläsning, investeringslogik, resultatlogik och Excel-export.
| Skript | Huvudsakligt ansvar |
|---|---|
_run_model_local_physical_access.R |
Huvudflöde: initialisering, inläsning, modellkörning och export. |
00_packages.R |
Installation och inläsning av R-paket. |
01_load_source_data_functions.R |
Excel-inläsning och uppbyggnad av model_input. |
02_investment_model_functions.R |
Investeringsberäkningar per nätkomponent. |
03_result_model_functions.R |
Kostnadsparametrar, kostnadsberäkning, accessområdesresultat och nätägaraggregering. |
04_output_functions.R |
Innehåll och struktur för Excel-exporten. |
05_output_excel_formatting_functions.R |
Skapande, skrivning och visuell formatering av Excel-arbetsboken. |
Skripten läses in i denna ordning av f_access_model_source_project_scripts().
Funktionsregistret nedan sammanfattar de 60 namngivna funktionsdefinitionerna i den slutliga modellkoden. Anonyma funktioner som används direkt i exempelvis lapply() eller filterdefinitioner listas inte separat.
| Funktionsnamn | Skript (start-rad) | Syfte |
|---|---|---|
f_access_model_source_project_scripts |
_run_model_local_physical_access.R:124 |
Läser in modellens sex stödfiler i den beroendeordning som huvudflödet kräver. |
f_access_model_lapply |
_run_model_local_physical_access.R:175 |
Sekventiell hjälpfunktion kring lapply() för modellens iterativa körningar. |
f_access_model_run_results |
_run_model_local_physical_access.R:233 |
Orkestrerar modellberäkningen från valda nätägare och inkrementgrenar till accessområdes- och nätägarresultat. |
f_access_model_write_output |
_run_model_local_physical_access.R:526 |
Skickar färdiga modellresultat och nätägarmetadata till Excel-exporten. |
| Funktionsnamn | Skript (start-rad) | Syfte |
|---|---|---|
f_source_regex_escape |
01_load_source_data_functions.R:46 |
Escapar specialtecken så text kan användas säkert i reguljära uttryck. |
f_source_list_excel_sheets |
01_load_source_data_functions.R:60 |
Returnerar namnen på arbetsbokens Excel-blad. |
f_source_safe_read_sheet |
01_load_source_data_functions.R:79 |
Läser ett Excel-blad och returnerar NULL om bladet inte kan läsas. |
f_source_access_area_number |
01_load_source_data_functions.R:113 |
Extraherar numeriskt accessområdes-ID från ett ID eller en etikett. |
f_source_access_area_code |
01_load_source_data_functions.R:130 |
Formaterar accessområdes-ID med inledande nollor. |
f_source_make_access_label |
01_load_source_data_functions.R:151 |
Bygger standardiserad etikett för nätägare och accessområde. |
f_source_read_selected_netowners |
01_load_source_data_functions.R:215 |
Läser bladet som kopplar valda nätägare till accessområden. |
f_source_read_access_area_buckets |
01_load_source_data_functions.R:245 |
Läser inkrementblad per accessområde och grupperar dem per nätägare och accessområde. |
f_source_read_cost_investment_params |
01_load_source_data_functions.R:370 |
Läser den kombinerade parameterfilen och skapar investerings- och kostnadsparametrar i lång och bred form. |
f_source_model_input |
01_load_source_data_functions.R:514 |
Samlar samtliga Excel-indata i det standardiserade objektet model_input. |
| Funktionsnamn | Skript (start-rad) | Syfte |
|---|---|---|
f_investment_extract_quantities |
02_investment_model_functions.R:46 |
Filtrerar nätkvantiteter med regex och extraherar typ-ID för vidare matchning. |
f_investment_get_quantity_value |
02_investment_model_functions.R:74 |
Hämtar ett enskilt kvantitetsvärde via var_name. |
f_investment_get_cost_value |
02_investment_model_functions.R:97 |
Hämtar ett enskilt parameter- eller kostnadsvärde via var_name. |
f_investment_extract_costs |
02_investment_model_functions.R:121 |
Filtrerar parameterposter med regex och extraherar typ-ID för matchning mot kvantiteter. |
f_investment_compute_routing_dist |
02_investment_model_functions.R:171 |
Beräknar investering för ruttning (schakt) i distributionssegmentet. |
f_investment_compute_routing_feed |
02_investment_model_functions.R:310 |
Beräknar investering för ruttning (schakt) i matningssegmentet. |
f_investment_compute_street_crossing |
02_investment_model_functions.R:440 |
Beräknar investering för gatukorsningar. |
f_investment_compute_micro_duct_sdu_dist |
02_investment_model_functions.R:543 |
Beräknar investering för SDU-mikrodukt i distributionssegmentet. |
f_investment_compute_micro_duct_mdu_nro_dist |
02_investment_model_functions.R:646 |
Beräknar investering för MDU/NRO-mikrodukt i distributionssegmentet. |
f_investment_compute_micro_duct_feed |
02_investment_model_functions.R:746 |
Beräknar investering för mikrodukt i matningssegmentet. |
f_investment_compute_cable_sdu_dist |
02_investment_model_functions.R:837 |
Beräknar investering för SDU-kabel i distributionssegmentet. |
f_investment_compute_cable_mdu_nro_dist |
02_investment_model_functions.R:945 |
Beräknar investering för MDU/NRO-kabel i distributionssegmentet. |
f_investment_compute_cable_feed |
02_investment_model_functions.R:1050 |
Beräknar investering för kabel i matningssegmentet. |
f_investment_compute_splicing_fibre |
02_investment_model_functions.R:1141 |
Beräknar investering för fiberskarvning i matningssegmentet. |
f_investment_compute_manhole |
02_investment_model_functions.R:1229 |
Beräknar investering för brunnar per vägtyp. |
f_investment_compute_distribution_point |
02_investment_model_functions.R:1338 |
Beräknar investering för markskåp. |
f_investment_compute_odf |
02_investment_model_functions.R:1440 |
Beräknar investering för ODF, inklusive material, installation och skarvning. |
| Funktionsnamn | Skript (start-rad) | Syfte |
|---|---|---|
f_result_compute_cost_parameters_monthly_ccf |
03_result_model_functions.R:56 |
Omvandlar årliga kostnadsantaganden till månadsparametrar och kapitaliseringsfaktorer. |
f_result_compute_access_area_investment_buckets |
03_result_model_functions.R:145 |
Kör investeringsfunktionerna för ett accessområde, summerar per tillgångskategori och tillämpar eventuell statsstödsreduktion. |
f_result_compute_access_area_cost_buckets |
03_result_model_functions.R:270 |
Kopplar investeringar till kostnadsparametrar och beräknar modellens månatliga kostnadskomponenter. |
f_result_compute_access_area_buckets |
03_result_model_functions.R:323 |
Bygger den samlade resultattabellen för ett accessområde. |
f_result_compute_netowner_buckets |
03_result_model_functions.R:623 |
Aggregerar accessområden till nätägarnivå och beräknar inkrementell kostnad per aktiv SDU-linje. |
f_result_compute_netowner_cost_buckets |
03_result_model_functions.R:999 |
Summerar detaljerade kostnadstabeller över accessområden per nätägare. |
| Funktionsnamn | Skript (start-rad) | Syfte |
|---|---|---|
f_output_ensure_dir |
04_output_functions.R:53 |
Skapar utdatafoldern om den inte redan finns. |
f_output_safe_sheet_name |
04_output_functions.R:69 |
Anpassar ett namn till Excels regler för bladnamn. |
f_output_make_outfile_path |
04_output_functions.R:88 |
Bygger sökväg och filnamn för en Excel-arbetsbok. |
f_output_build_org_lookup |
04_output_functions.R:111 |
Skapar uppslag mellan nätägar-ID och organisationsnamn. |
f_output_get_org_from_lookup |
04_output_functions.R:130 |
Hämtar organisationsnamn för ett nätägar-ID. |
f_output_build_cost_model_info_df |
04_output_functions.R:161 |
Bygger metadata-tabellen som visas på arbetsbokens Overview-flik. |
f_output_as_table_blocks |
04_output_functions.R:197 |
Markerar en lista som en samling formaterade tabellblock. |
f_output_as_sheet_section |
04_output_functions.R:216 |
Paketerar introduktion, tabellblock och eventuell vanlig tabell för ett Excel-blad. |
f_output_is_table_filter |
04_output_functions.R:237 |
Kontrollerar om ett objekt följer strukturen för ett tabellfilter. |
f_output_normalize_filter_tabs |
04_output_functions.R:250 |
Normaliserar filterdefinitioner till namngivna resultatflikar. |
f_output_default_table_filters |
04_output_functions.R:293 |
Definierar standardtabellerna och deras gruppering till Excel-flikarna. |
f_output_build_blocks_from_filters |
04_output_functions.R:505 |
Applicerar tabellfilter på resultatdata och bygger de tabellblock som ska skrivas. |
f_output_build_tabs_from_filters |
04_output_functions.R:537 |
Bygger namngivna Excel-flikar från grupperade tabellfilter. |
f_output_build_cost_model_sheets |
04_output_functions.R:580 |
Bygger hela bladstrukturen för en nätägares resultatbok. |
f_output_write_access_model_excels |
04_output_functions.R:676 |
Orkestrerar skapandet av formaterade Excel-arbetsböcker från nätägarresultaten. |
| Funktionsnamn | Skript (start-rad) | Syfte |
|---|---|---|
f_output_save_workbook |
05_output_excel_formatting_functions.R:55 |
Sparar en openxlsx-arbetsbok till disk. |
f_output_make_table_styles |
05_output_excel_formatting_functions.R:87 |
Skapar den återanvändbara uppsättningen Excel-format och kantlinjer. |
f_output_write_sheet_intro |
05_output_excel_formatting_functions.R:221 |
Skriver bladets titelrad, introduktionsyta och separator. |
f_output_write_plain_data_table |
05_output_excel_formatting_functions.R:354 |
Skriver en vanlig tabell utan extra titel- och underrubrikrader. |
f_output_write_formatted_table |
05_output_excel_formatting_functions.R:475 |
Skriver och formaterar ett enskilt resultatblock. |
f_output_write_table_blocks |
05_output_excel_formatting_functions.R:725 |
Skriver flera resultatblock vertikalt på samma Excel-blad. |
f_output_add_full_surface_frame |
05_output_excel_formatting_functions.R:854 |
Lägger en yttre ram runt den använda ytan på ett blad. |
f_output_create_formatted_workbook |
05_output_excel_formatting_functions.R:933 |
Skapar den slutliga formaterade openxlsx-arbetsboken från bladdefinitionerna. |