Under julhelgen 2011 drog stormen Dagmar in över Sverige. Stormen ledde bland annat till ett stort antal strömavbrott. Även elektronisk kommunikation påverkades av ovädret, främst i form av störningar och avbrott i mobila och fasta telefonitjänster.
PTS har genomfört en utredning av stormens effekter på elektroniska kommunikationer och hur operatörerna agerade för att förebygga och hantera störningarna.
Elavbrott viktig orsak till störningar
Stormen Dagmar gav upphov till långvariga avbrott i elektronisk kommunikation, inom främst mellersta och norra delen av landet. I det fasta kommunikationsnäten drabbades omkring 48 000 abonnenter av avbrott som pågick längre än 24 timmar. Motsvarande siffra för mobila kommunikationsnät var cirka 200 000 abonnenter.
I bägge fallen var störningar i elförsörjningen den viktigaste orsaken till avbrotten.
– Elektronisk kommunikation är beroende av en ständig tillgång av el. Telenäten har reservkraft i några timmar, vilket räcker vid majoriteten av de elavbrott vi har i Sverige. Men de är inte dimensionerade att klara sig utan el i flera dagar, vilket hände under stormen Dagmar, säger Annica Bergman, chef vid PTS nätsäkerhetsavdelning.
Vid ett längre bortfall av strömförsörjning finns det möjlighet att använda mobila reservelverk. PTS utredning visar dock att användandet av sådana var relativt begränsat i samband med Dagmar. Användningen av mobila reservelverk är också ett av de utvecklingsområden som PTS identifierar. PTS kommer därför under 2012 att genomföra en särskild utredning kring mobil reservelförsörjning.
Förbättrad hantering genom ökad samverkan
PTS utredning visar att tidigare erfarenheter har bidragit till att stärka sektorns förmåga att hantera stormen Dagmar. Bland annat har samverkansrutinerna för informationsspridning fungerat väl och felavhjälpningsinsatser har satt in för att återställa tillgången till kommunikationstjänster.
Samtidigt framgår det att det finns ett antal utvecklingsområden för att förbättra förmågan att motstå och hantera störningar vid framtida oväder. Det handlar bland annat om att ytterligare stärka samverkan med elsektorn. Genom en starkare samverkan skulle man exempelvis kunna förbättra prognoserna vad gäller felavhjälpningstider och bättre kunna samordna fältresurserna.
PTS har tagit initiativ till ett antal aktiviteter för att stärka samverkan, som exempelvis rutiner och möten mellan företrädare för de olika sektorerna.
– Störningar i elektroniska kommunikationer kommer att inträffa igen. Det är viktigt att komma ihåg att vi är flera som har ett ansvar för att konsekvenserna av störningarna ska bli så begränsade som möjligt.
– Det handlar om att operatörerna tar ansvar för att nät och tjänster håller en grundläggande nivå av driftsäkerhet, att företag och samhällsviktiga organisationer ser till att kravställa och införskaffa kommunikationstjänster som möter deras behov och att staten har ett ansvar för samhällets samlade behov av robust elektronisk kommunikation i de fall det inte tillgodoses på kommersiella grunder, säger Annica Bergman.
Klicka här för att läsa utredningen.
Mer information
Annica Bergman, chef PTS nätsäkerhetsavdelning, tfn: 073-640 58 13
PTS presstjänst, tfn: 08-678 55 55